187k views
4 votes
Which is better value for money: 2 pizzas for
£12 or 4 pizzas for £28?

User Atiba
by
5.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

2 pizzas for £12.

Explanation:


(2)/(12): (1)/(y)

y · 2 = 12 · 1

2y = 12

2y ÷ 2 = 12 ÷ 2

y = 6

£6 for 1 at the price of 2 for £12.


(4)/(28): (1)/(y)

y · 4 = 28 · 1

4y = 28

4y ÷ 4 = 28 ÷ 4

y = 7

£7 for 1 at the price of 4 for £28.

User Luca Murra
by
4.4k points
0 votes

For the first one, each pizza is $6

For the second one, each pizza is $7

The first one is the answer

User Allnightgrocery
by
4.8k points