105k views
2 votes
A 2-yard piece of cotton cloth costs $1.32. What is the price per foot?

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.22 per foot

Explanation:

So for context, 1 yard is 3 feet. So 2 yards is 6 feet. With this, by dividing $1.32 by 6, you can get the price per foot:

1.32 / 6 ---> $0.22 per foot.

User Joe Dixon
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories