Answer:
"$25,800" is the appropriate answer.
Step-by-step explanation:
Given:
Credit sales,
= $45,000
Beginning balance,
= $16,800
Collections,
= $36,000
now,
The accounts receivable balance will be:
=
On putting the values, we get
= ($)
7.9m questions
10.6m answers