17.2k views
1 vote
Castille Corp. purchases, for $600,000, land upon which a building and a dilapidated shed are situated. Castille plans to use the building as-is for operations but immediately razes the shed at a cost of $5,000 minus scrap recovery of $1,000. A recent tax appraisal of the property allocated $100,000 to the land and $400,000 to the building. In the entry to record the acquisition of the property, at what amount will Castille debit Land

1 Answer

4 votes

Answer:

$120,800

Step-by-step explanation:

Give that;

Cost of land = $600,000

Associated expenses :

Razing down the shed = $5,000

Income from scrap = $1,000

Total expenses = $4,000

The total cost of the land would be;

Total cost of land = Cost of land + Total expense

= $600,000 + $4,000

= $604,000

Tax allocation: land and building = $500,000

Land allocation will now be

= 100,000/500,000 × $604,000

= 0.2 × $604,000

= $120,800

User Pkanev
by
6.7k points