33.4k views
1 vote
You buy 10 pounds of birdseed at Store A for $11.50. Your friend buys 15 pounds of birdseed at Store B for $19.50. How much less would you spend buying 20 pounds of birdseed at the store with the better deal and why?

User Tordanik
by
5.4k points

2 Answers

6 votes

Answer: You would spend $3 less at store A with 23 and Store B with 26

Step-by-step explanation: Store B: 15 pounds / 19.50 = $1.3*20 =$26

Store A: 10pounds =11.50*2=$23

Hope this helped!

User Aert
by
4.7k points
7 votes

Answer:

The answer is three

Explanation:

$11.50/10 = $1.15 per pound

$19.50/15 = $1.30 per pound

$1.15 * 20= $23

$1.30 * 20 =$26

$26- $23 = $3

answer: $3

User Azurefrog
by
5.2k points