Answer: You would spend $3 less at store A with 23 and Store B with 26
Step-by-step explanation: Store B: 15 pounds / 19.50 = $1.3*20 =$26
Store A: 10pounds =11.50*2=$23
Hope this helped!
Answer:
The answer is three
Explanation:
$11.50/10 = $1.15 per pound
$19.50/15 = $1.30 per pound
$1.15 * 20= $23
$1.30 * 20 =$26
$26- $23 = $3
answer: $3
5.6m questions
7.3m answers