188k views
2 votes
Swifty Corporation has the following budgeted sales: January $30000, February $90000, and March $50000. 40% of the sales are for cash and 60% are on credit. For the credit sales, 50% are collected in the month of sale, and 50% the next month. The total expected cash receipts during March are:

User Cephron
by
6.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Total cash collection= $62,000

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

40% of the sales are for cash and 60% are on credit. For the credit sales, 50% are collected in the month of sale, and 50% the next month.

Sales:

January $30000

February $90000

March $50000

Cash collection March:

Sales in account February= (90,000*0.6)*0.5= 27,000

Sales in account March= (50,000*0.6)*0.5= 15,000

Sales in cash March= (50,000*0.4)= 20,000

Total cash collection= $62,000