menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4 pint carton of chocolate milk is $2.12.What is the price per quart?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 4 pint carton of chocolate milk is $2.12.What is the price per quart?
asked
Oct 25, 2022
176k
views
3
votes
A 4 pint carton of chocolate milk is $2.12.What is the price per quart?
Mathematics
college
Mmackh
asked
by
Mmackh
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer: 0.35
Explanation:
Earthling
answered
Nov 1, 2022
by
Earthling
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 11, 2020
82.0k
views
Which is the better buy? A. 2-quart carton of chocolate milk for $2.32 B. 2-pint carton of chocolate milk for $2.08
DmitrySandalov
asked
Mar 11, 2020
by
DmitrySandalov
7.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
82.0k
views
asked
Aug 15, 2021
7.7k
views
A 2 quart carton of chocolate milk is $1.40. What is the price per pint?
Indago
asked
Aug 15, 2021
by
Indago
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
7.7k
views
asked
Oct 19, 2022
234k
views
A 2 quart carton of chocolate milk costs $1.40. What is the price per pint?
Will Taylor
asked
Oct 19, 2022
by
Will Taylor
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
19
votes
234k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org