4.2k views
2 votes
If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?

1 Answer

6 votes

Answer:

348 cents per pack

Explanation:

$3.48 348 cents

----------- or ----------------- = 348 cents per pack

1 pack 1 pack

User Timson
by
5.1k points