172k views
0 votes
Calculate the number of hydrogen atoms present in 40g of urea, (NH2)2CO

1 Answer

5 votes

Answer: There are
16.14 * 10^(23) atoms of hydrogen are present in 40g of urea,
(NH_(2))_(2)CO.

Step-by-step explanation:

Given: Mass of urea = 40 g

Number of moles is the mass of substance divided by its molar mass.

First, moles of urea (molar mass = 60 g/mol) are calculated as follows.


Moles = (mass)/(molar mass)\\= (40 g)/(60 g/mol)\\= 0.67 mol

According to the mole concept, 1 mole of every substance contains
6.022 * 10^(23) atoms.

So, the number of atoms present in 0.67 moles are as follows.


0.67 mol * 6.022 * 10^(23) atoms/mol\\= 4.035 * 10^(23) atoms

In a molecule of urea there are 4 hydrogen atoms. Hence, number of hydrogen atoms present in 40 g of urea is as follows.


4 * 4.035 * 10^(23) atoms\\= 16.14 * 10^(23) atoms

Thus, we can conclude that there are
16.14 * 10^(23) atoms of hydrogen are present in 40g of urea,
(NH_(2))_(2)CO.

User Bao Haojun
by
7.3k points