129k views
0 votes
At Corner Deli, you can get 6 bagels for $6. How much does it cost per 1 bagel?

(Find the unit rate)

If you can, please explain.

At Corner Deli, you can get 6 bagels for $6. How much does it cost per 1 bagel? (Find-example-1
User Swadeshi
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.00 per bagel

Explanation:

To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.

In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.

Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.

Example: 6 ÷ 6 = 1

User Gino Sullivan
by
4.1k points