201k views
4 votes
If 50 grams of sweats cost $2.10,find the cost of 380 of sweats,giving your answer correct to the nearest 5 cent

1 Answer

2 votes

Answer:

$15.95

Explanation:

cost of 1 gram of sweet = $2.10 / 50 = 0.042

Cost of 380 g = 380 x 0.042 = $15.96

to the nearest 5 cent = 15.95

User Uchenna
by
4.9k points