27.4k views
20 votes
Find the period of oscillation of a pendulum with a length of 0.75 m.

1 Answer

1 vote

Answer:

1.74 s

Step-by-step explanation:


T=2\pi\sqrt(L)/(g)=2\pi\sqrt(0.75)/(9.81)

T = 1.74 s

User BSB
by
7.2k points