Answer:
857.766cm^3
Explanation:
Given data
Lenght = 3m
Internal radius r = 3m
External radius R= 10m
Volume of pipe= πr^2h
Volume of metal= External - Internal
Volume= πR^2h-πr^2h
Volume= πh(R^2-r^2)
Volume= 3.142*3(10^2-3^2)
Volume= 3.142*3(100-9)
Volume= 9.426*(91)
Volume= 857.766cm^3
Hence the volume of the metal is 857.766cm^3