Answer:
15%
Explanation:
The first step is to find the loss
Cost price -selling price
37000-31450
= 5,550
The loss percent can be calculated as follows
= loss/cost price × 100
= 5550/37000 × 100
= 0.15×100
= 15%
Hence the loss percent is 15%
7.9m questions
10.5m answers