22.3k views
0 votes
How much heat transfer is necessary to raise the temperature of a 13.6 kg piece of ice from −20.0ºC to 130ºC? specific heat capacity of water is 4184 J/kg C and specific latent heat of fusion is 334000 J/kg.

8535360 J
4542400 J
458720900 J
13077760 J

1 Answer

4 votes

Answer:

A: 8535360 J

Step-by-step explanation:

We are given;

mass; m = 13.6 kg

Initial temperature; T1 = -20° C

Final temperature; T2 = 130° C

Specific heat capacity; c = 4184 J/kg.°C

Specific latent heat of fusion; L = 334000 J/kg.

Since we are dealing with change in temperature, then we will use the heat energy formula for specific heat capacity.

Q = mcΔt

Thus;

Q = 13.6 × 4184 × (130 - (-20))

Q = 13.6 × 4184 × 150

Q = 8535360 J