Answer:
1600J
Step-by-step explanation:
1 mole of oxygen gas (O2) has a mass of 32g i.e. the molar mass = 32g/mol
Kinetic energy (K.E) = ½ × m × v²
Where;
m = mass (g)
v = speed or velocity (m/s)
From the information given in this question;
m = 32g
V = 10m/s²
K.E = ½ × 32 × 10²
K.E = 16 × 100
K.E = 1600J