188k views
5 votes
How many grams of P2Cl5 are produced if 2.00 moles of P reacts with an excess of Cl2?

User Yazanpro
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:


m_(P_2Cl_5 )=239.2125gP_2Cl_5

Step-by-step explanation:

Hello there!

In this case, according to the reaction:


4P+5Cl_2\rightarrow 2P_2Cl_5

Thus, since there is a 4:2 mole ratio of P to P2Cl5 and the molar mass of the later is 239.2125 g/mol, we obtain the following mass as the produced one:


m_(P_2Cl_5 )=2.00molP*(2molP_2Cl_5)/(4molP) *(239.2125gP_2Cl_5 )/(1molP_2Cl_5) \\\\m_(P_2Cl_5 )=239.2125gP_2Cl_5

Regards!

User Rmoestl
by
7.0k points