234k views
3 votes
Consider the following financial statement information for the Hop Corporation:

Item
Beginning Ending Inventory $11,100 $12,100
Accounts receivable 6,100 6,400
Accounts payable 8,300 8,700
Net sales $91,000
Cost of goods sold 71,000
Calculate the operating and cash cycles

1 Answer

3 votes

Answer: Operating cycle = 84.70 days

Cash cycle = 41 days

Step-by-step explanation:

Beginning inventory = $11,100

Ending Inventory = $12,100

Average inventory = ($11100 + $12100)/2 = 11600

Average Accounts receivable = (6,100 + 6,400)/2 = 6250

Average Accounts payable = (8,300 + 8,700)/2 = 8500

Day sales in inventory = Average inventory × 365 / Cost of goods sold

= 11600 × 365 / 71000 = 59.63 days

Average collection period = Average receivable × 365 / Credit sales

= 6250 × 365 /91000 = 25.07 days

Average payment period = 43.70 days

Therefore, operating cycle will be:

= Day sales in inventory + Average collection period

= 59.63 days + 25.07 days

= 84.70 days

Cash cycle = Operating cycle - Average payment period

= 84.70 - 43.70

= 41 days

User Agat
by
4.8k points