136k views
16 votes
Mark bought 4 bags of candy. Each

bag of candy cost $1.36. How much
money did he spend on candy?

User Legato
by
5.2k points

1 Answer

13 votes

Answer: $5.44

Explanation:

if 1 bag of candy costs $1.36 and Mark bought 4 bags of candy, multiply 1.36 and 4 to get $5.44

User Myria
by
5.7k points