Answer:
a) 627840000 W
b) 0.9233
Step-by-step explanation:
The rate at which energy flows through the dam for the generation of electricity is proportional to the volulme flow rate times the potential energy per unit volume.
Mathematically,
P = Q(ρgh)
Where, ρ is water density, g is accelaration due to gravity, h is height through which water falls over the turbine and Q is the discharge.
a) The power can be calculated as
P = 640(1000×9.81×221)
P = 627840000 W
b) The ratio = Calculated power / avarage power
= 62784×10^4/680×10^6
= 0.9233