37.8k views
4 votes
Maria had $22.45 to spend on groceries. After buying 3 bags of chips, she had $10.60 left. If each bag of chips costs the same amount, what is the price of one bag of chips

User Dtengeri
by
5.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$3.95

Explanation:

Take the amount she has to spend and subtract the amount left ($10.60) and that will leave you with $11.85. So this is how much was spent on the 3 bags of chips. To find how much each bag cost, divide $11.85/3 bags = $3.95 per bag.

User Ombiro
by
4.7k points