Answer and Explanation:
The computation is shown below;
a. The total product cost is
Raw materials purchased and used $6,200
Wages of production workers $7,400
Depreciation on manufacturing equipment $4,400
Total Product Cost $18,000
b. The total cost of the Inventory is
Units Completed = 3,000 units
Units Sold = 2,400 units
SO, the Units in ending inventory units is 600 units
Now the Total cost of the Inventory is
= $18,000 × [600 ÷ 3,000 ]
= $3600
c. The total cost of goods sold is
= $18,000 × [2,400 ÷ 3,000 ]
= $14,400