Answer:
177 mmHg
Step-by-step explanation:
Given that:
The sample of a gas is with Pressure (1) = 500 mmHg
The initial temperature = 773 K
The final temperature = 273 K
Using ideal gas equation:
7.9m questions
10.5m answers