Answer:
number of moles of (N) = 0.794 moles
Step-by-step explanation:
From the given information:
no of moles of nitrogen (N) = (unknown)???
mass of nitrogen = 13.5 g
molar mass of NH3 = 14 +( 1 × 3) = 17 g/mol
To calculate the no of moles of N, we have:
number of moles of (N) = mass of N/molar mass
number of moles of (N) = 13.5 g/17 g/mol
number of moles of (N) = 0.794 moles