10.0k views
4 votes
Somebody please help this is due in 30 minutes! (picture is attached)

Somebody please help this is due in 30 minutes! (picture is attached)-example-1

1 Answer

0 votes

44.5 g Al2(SO4)3

Step-by-step explanation:

# moles Ba(NO3)2 = (0.543M)(0.717 L)

= 0.389 mol Ba(NO3)2

Now we use the molar ratios,

0.389 mol Ba(NO3)2 ×(1 mol Al2(SO4)3/3 mol Ba(NO3)2)

= 0.130 mol Al2(SO4)3

0.130 mol Al2(SO4)3 × (342.15 g Al2(SO4)3/(1 mol Al2(SO4)3)

= 44.5 g Al2(SO4)3

User Sandeep Patel
by
6.2k points