154k views
1 vote
A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?

User Valora
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

it's ¢.34

Explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

User Mauvis Ledford
by
5.9k points