49.5k views
5 votes
At 125 C the pressure of a sample of oxygen (O2) is 2.25 atm. What will the

pressure be at 25°C in closed (constant volume) container?

User Yunti
by
6.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1.68 atm

Step-by-step explanation:

Applying

P/T = P'/T'................... Equation 1

Where P = Initial pressure, T = Initial Temperature, P' = Final pressure, T' = Final Temperature.

Make P' The subject of the equation

P' = PT'/T.............. Equation 2

From the question,

Given: P = 2.25 atm, T = 125°C = (125+273) K = 398 K, T' = 25°C = (25+273) K = 298 K.

Substitute these values into equation 2

P' = (2.25×298)/398

P' = 1.68 atm

User Cilerler
by
7.3k points