Answer:
Sample A
Step-by-step explanation:
Molarity of a solution can be calculated using the formula:
Molarity = number of moles (mol) ÷ volume (vol)
For Sample A:
V = 300ml = 300/1000 = 0.3 L
Molarity = 1M
n = number of moles (mol)
1 = n/0.3
n = 0.3moles
For Sample B:
V = 145 mL = 145/1000 = 0.145L
Molarity = 1.5 M
n = number of moles
1.5 = n/0.145
n = 1.5 × 0.145
n = 0.22 moles
Based on the above results (moles), sample A with 0.3 moles contains the larger concentration of sodium chloride.