76.6k views
0 votes
A gas cylinder contains exactly 15 moles of oxygen gas (O2). How many molecules of oxygen are in the cylinder

User Kazz
by
6.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 9.03 × 10²⁴ molecules.

Avogadro's number is the number of units (atoms, molecules) in 1 mole of substance.

Make the proportion.

6.02 × 10²³ molecules per 1 mol

x per 15 mol

6.02 × 10²³ molecules : 1 mol = x : 15 mol

x = 6.02 × 10²³ molecules * 15 mol * 1 mol

x = 90.3 × 10²³ molecules

x = 9.03 × 10 × 10²³ molecules

x = 9.03 × 10²³⁺¹ molecules

x = 9.03 × 10²⁴ molecules

User Peter Goldsborough
by
7.5k points