61.3k views
4 votes
A cylindrical pipe made of metal 3meters long and 3centimeters thick. If the internal radius of the pipe is 10centimeters, what is the volume of the pipe ​

User Hanky
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

94,200 cm^3

or 942 m^3

Explanation:

volume of a cylinder = nr^2h

n = 22/7

r = radius

h = 100cm = 1m

3m = 100 x 3 = 300cm

3.14 x 10^2 x 300 = 94,200 cm^3

User WillBD
by
7.4k points