208k views
5 votes
12 pounds of corn cost Marcus $15.60. How much would five pounds of corn

cost at the same unit rate?

User Thanasisp
by
8.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$6.30

Explanation:

Alright, so, to find the unit rate (how much 1 pound of corn would cost) you would divide $15.60 by 12 which would get you $1.30.

Cost of 1 pound of corn = $1.30

So the unit rate = $1.30

Now that you know the unit rate, or how much 1 pound would cost, you can find out how much 5 pounds would cost:

$1.30 x 5 = $6.50

Steps:

1. $15.60/12 = $1.30

2. $1.30 x 5 = $6.50

Five pounds of corn costs $6.50 at a unit rate of $1.30.

Hope this helps! :)

User Osse
by
7.6k points
4 votes
it will cost 6.50$ because you divide 15.60/12 to find how much one pound is and then multiply by five to get $6.50
User Oren
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories