234k views
5 votes
A gas has a volume of 6.35 L at 88.6 kPa. What will be the volume at standard pressure? Standard Pressure = 101.3 kPa

User Harjatin
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

5.55 L

Step-by-step explanation:

This excersise can be solved by the Boyle's law.

This law for gases states that the pressure of a gas in a vessel is inversely proportional to the volume of the vessel.

P₁ . V₁ = P₂ . V₂

The law comes from the Ideal Gases Law, in the first term.

P . V = n . R . T In this case, n . R . T are all constant.

6.35 L . 88.6 kPa = 101.3 kPa . V₂

V₂ = (6.35 L . 88.6 kPa) / 101.3 kPa

V₂ = 5.55 L

It is inversely proportional because, as it happened in this case, pressure was increased, therefore volume decreased.

User Smoe
by
7.5k points