menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a supermarket sells 5 bags of grapes for Rs. 16.60, what is the unit price of a bag of grapes? A. 3.32 B. 4.32 C. 5.32 D. 2.32
asked
Mar 7, 2022
85.5k
views
4
votes
If a supermarket sells 5 bags of grapes for Rs. 16.60, what is the unit price of a bag of grapes?
A. 3.32
B. 4.32
C. 5.32
D. 2.32
Mathematics
high-school
Salaboy
asked
by
Salaboy
5.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
It's A
Explanation:
Splendor
answered
Mar 12, 2022
by
Splendor
4.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org