120k views
0 votes
Naji is shopping for a new outfit to wear to his sister's graduation. The shirt he wants cost $85 but it's on sale for 20% off.

How much money will Naji spend on the shirt at it's sale price?
How much money does he save buying the shirt on sale?

2 Answers

3 votes
He’ll spend $68 and save $17
User Genaks
by
6.6k points
4 votes

Answer:he will spent $68 and save $17

Explanation:

85×20= 1700/100= $17 he will save

Shirt will cost 85 -17= $68

User Deni
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.