209k views
5 votes
The cost of 1 cup is $10. IF the cups come in sets of 5 and I have $170, how many cups I buy?

User SageMage
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

15

Explanation:

5 X 10 = 50

170 / 50 = 3 sets = 15

User Javiera
by
6.0k points