31.9k views
2 votes
Find speed if distance is 6 m
and time is 5.2 sec.

1 Answer

6 votes

Answer:

Distance = 6 m

Time = 5.2 sec

speed = x

formula to find speed is distance upon time

Now,

speed = 6/5.2

speed = 1.15

User Suvarna Pattayil
by
7.4k points