menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is the unit price? Write and solve an equation using a variable
asked
Apr 5, 2022
133k
views
1
vote
Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable
Mathematics
college
Suman Ghosh
asked
by
Suman Ghosh
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:3x=4.99
Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99
Tobey Blaber
answered
Apr 10, 2022
by
Tobey Blaber
7.9k
points
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 10, 2024
195k
views
The football players had to sell DEVIL FOOTBALL t-shirts to raise money for their next uniforms.They charged $14 for short sleeve shirts and $17 for long sleeve shirts. At the end of the fundraiser, they
TuxSlayer
asked
Jun 10, 2024
by
TuxSlayer
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
195k
views
asked
Jul 8, 2019
79.5k
views
joe spent $68 on shirts. Tee shirts cost $2 and long sleeve shirts cost $14. If he bought a total of 10, then how many of each kind did he buy?
Jay Momaya
asked
Jul 8, 2019
by
Jay Momaya
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
79.5k
views
asked
May 24, 2020
24.9k
views
Jessica is ordering custom shirts for the tennis team. Long-sleeve shirts cost $14 dollars each and short-sleeved shirts cost $9 each. Jessica can spend a total of $210 dollars. Write an equation to represent
SomeGuyFortune
asked
May 24, 2020
by
SomeGuyFortune
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
24.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org