114k views
1 vote
If a half a gallon of milk cost $1.24 what is the cost per pint

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.62

Explanation:

1.24/2=0.62

1 gallon- 4 pint

0.5 gallon- 2 pint

User Markus Weninger
by
5.2k points