Answer:
34.92 grams NaCl (in 1 L of solution)
Step-by-step explanation:
The chemical formula of sodium chloride is NaCl. From the formula, we can calculate the molar mass of NaCl:
MM(NaCl)= MM(Na) + MM(Cl) = 23 g/mol + 35.4 g/mol = 58.4 g/mol
A solution of NaCl with a molarity of 0.598 M has 0.598 moles of NaCl per liter of solution. So, we multiply the moles by the molar mass of NaCl to calculate the mass we need:
mass of NaCl = 0.598 mol x 58.4 g/mol = 34.92 g NaCl
Therefore, we need 34.92 grams of NaCl to prepare 1 liter of a solution with a molarity of 0.598 M.