33.8k views
3 votes
If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag
of bananas.

1 Answer

6 votes

Answer:

$5.63

Explanation:

Each bag of bananas is $5.63.

If you divide $28.15 by 5 you get $5.63.

User Anglesvar
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories