159k views
2 votes
A ride package at the fair was $24.64 for 8 rides . How much did each ride cost

User Theemee
by
8.7k points

2 Answers

3 votes

Answer:

$3.08

Explanation:

Take the total amount of the package and divide it by the number of rides included in that package. So, $24.64/8.

User Andrew Huey
by
8.5k points
1 vote

Answer:

24.64:8

Let's find the unit rate!

24.64 divided by 8 = $3.08

User Neil Fenwick
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories