82.9k views
5 votes
A store sells a package of 7 water bottles for $5.60.
What is the price per water bottle?

1 Answer

4 votes
since there is 7 water bottles in a package and the total price is 5.60, you divide 7 by 5.60 which gives you 1.25 per bottle
User ThisIsSparta
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.