30.6k views
2 votes
Department F had 4,000 units in Work in Process that were 40% completed at the beginning of the period at a cost of $12,200. Of the $12,200, $8,200 was for material and $4,000 was for conversion costs. 14,000 units of direct materials were added during the period at a cost of $32,000. 15,000 units were completed during the period, and 3,000 units were 75% completed at the end of the period. All materials are added at the beginning of the process. Direct labor was $31,500 and factory overhead was $19,000. If the average cost method is used, the materials cost per unit (to the nearest cent) would be:_______

a. $3.26
b. $1.78
c. $2.27
d. $2.17

1 Answer

0 votes

Answer:

$2.27

Step-by-step explanation:

Unit Cost =

If the average cost method is used, the materials cost per unit (to the nearest cent) would be: $2.27

User SynergerySid
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories