13.5k views
1 vote
At a grocery store, bananas cost $1.60 per pound. Today there is a 10% discount. How much would 4 1/2 pounds of bananas cost with the discount? Show work or explain how you reached your answer.

1 Answer

4 votes

Answer:

$6.48

Explanation:

The discount is 10%. That means you pay 90% of the price.

At the regular price, 4 1/2 lb of bananas cost:

$1.60/lb * 4.5 lb = $7.20

Since with the 10% discount, you pay 90% of the original price, now we calculate 90% of the original price.

90% of $7.20 = 0.9 * $7.20 = $6.48

Answer: 4.5 lb cost $6.48 with the 10% discount

User Ray Womack
by
7.3k points