172k views
4 votes
Brand A green beans costs $7.00 for a 16 ounce pack and Brand B green beans costs $9.00 for a 20 ounce pack.

a. Which brand of green beans has the lowest price per ounce?
b. Explain your reasoning. Be specific (include the price per ounce for each brand in your explanation).

1 Answer

4 votes
A. Brand A
B. Brand A: (7/16)=0.438/unit oz
Brand B: (9/20)=0.45/unit oz
User Peter Lawrence
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories