Answer:
The correct answer is - 46.60 mL.
Step-by-step explanation:
To find the volume of the gas at its new increased temperature we need to use Charl Law that shows the direct relationship between Volume and Temperature while Pressure remains constant.
V1 = 40 ml
T1 = 30 degree C + 273 = 303 K
V2 = ?
T2 = 80 degree C + 273 = 353 K
Charl Equation is:
V 1/T 1 = V 2/ T 2
(V1) * (T2)/ T1= V2
placing value:
40*353/303 = V2
= 14120/303
Vf = 46.60 mL