160k views
0 votes
The solubility of copper chloride at 20 °C is 73 g/100 g of water. Kiera adds 100 g of copper chloride to 100 g of water and stirs. What mass of copper chloride remains undissolved? Include units

1 Answer

2 votes

Answer:


m_(undissolved)=27g

Step-by-step explanation:

Hello there!

In this case, according to the given information of the solubility of copper chloride, as the maximum amount of this salt one can dissolve without having a precipitate, we infer that since just 73 grams are actually dissolved, the following amount will remain solid as a precipitate:


m_(undissolved)=100g-73g\\\\m_(undissolved)=27g

Best regards!

User Clinyong
by
7.3k points