menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Which is a lower price per pound, 4 pounds for $1.40 or 3 pounds for $1.20? Show each as unit rate
asked
Jun 18, 2023
72.6k
views
25
votes
Which is a lower price per pound, 4 pounds for $1.40 or 3 pounds for $1.20? Show each as unit rate
Mathematics
college
Nicolas Henin
asked
by
Nicolas Henin
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
12
votes
Answer:
unit rate=2.572
Explanation:
unit rate=2.572
Aftrumpet
answered
Jun 25, 2023
by
Aftrumpet
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.3m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org