187k views
4 votes
A right square pyramid has a slant height of 25 feet, and the length of a side

of the base is 14 feet. What is the height, h, of the pyramid?
h
-25
14
A. 576 ft
B. V 674 ft
C. 24 ft
D. 11 ft

User The Light
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

C. 24 ft.

Explanation:

There is a right triangle which can be drawn in side the pyramid with height h, hypotenuse 25 ft and bas = 1/2 * 14 = 7.

So using Pythagoras:

25^2 = h^2 + 7^2

h^2 = 25^2 - 7^2

h^2 = 576

h = √576 = 24 ft.

User Mashanna
by
6.2k points