112k views
4 votes
The cost of 15 pounds of cat food is $48.75. What is the cost per pound of cat food?​

2 Answers

3 votes

Answer:

the answer to this question 3.25

User Meluha
by
5.3k points
2 votes

Answer: I'm pretty sure it's $3.25.

Step-by-step explanation: Take $48.75, divide it by the 15 pounds and get the amount per pound of cat food, $3.25.

User Frizinator
by
5.1k points